for vildt forår

Foråret er sjovest på Experimentarium

Foråret er for vildt på Experimentarium og fyldt med leg, sjov og oplevelser inspireret af naturen. Tag familien med og kom og vær med!

Køb entré online og spar 10%

På Experimentarium kan I slippe nysgerrigheden fri i foråret og lege så fuglene synger! I får nemlig masser af sjove oplevelser inspireret af naturen.  

Gå fx på opdagelse i den nye oplevelse ’Legedalen – Bliv venner med naturen’, hvor de yngste fra 3-6 år udforsker en miniverden inspireret af naturen og leger, springer, klatrer, hopper, tegner og bliver venner med blandt andet pindsvinet, egernet, ræven og det gamle egetræ.

I udstillingen ’Naturriget – Bliv sommerfugl for en dag’ spænder I VR brillerne på og dykker ned i sommerfuglenes og biernes verden, går på opdagelse mellem træstammerne og prøver kræfter med sjove quizzer og spil, der inspirerer jer til at passe bedre på vores skrøbelige natur.  

 Og i den forunderlige vandoplevelse Stranden plasker og leger I jer til viden om vind, vand og strømforhold, så I både bliver klogere OG klar til badesæsonen.

Leg, luft og Lego

Fra påskeferien åbner vi også vores skønne interaktive tagterrasse, hvor I får frisk luft, masser af leg og en fantastisk udsigt over byens tage. Tag kaffen med på taget og tag en slapper, inden I leger videre i vores oplevelser.  

 I kan også opleve vores LEGO værksted, hvor I sammen med vores piloter bygger løsninger, der hjælper naturen. Vi har daglige værksteder, der er et begrænset antal pladser, der bookes efter først til mølle. Se tider på Dagens program.

Sæbebobler

På Experimentarium elsker vi sæbebobler, og i påskeferien er der mulighed for – når vejret tillader det – at blæse skønne sæbebobler på Tagterrassen. I kan også flere gange dagligt opleve Sæbebobleshow på Lille Scene. Hold øje med dagens program for tidspunkter.

Vi er i fuld gang med at bygge det nye Bobleri, og vi glæder os til at vise jer det, når det er færdigt.

Masser af sjove eksperimenter

I kan også komme helt tæt på videnskaben og opleve vores formidlingspiloter lave af forsøg med ild og elektromagnetisme, dissektioner, sæbebobleshow og meget mere!

Tjek altid dagens program for tidspunkter den dag, I kommer.

 Foråret er sjovest på Experimentarium! 

Se mere